MUIRA PUAMA I SEX DO RANA

Afrodyzjak      

Substancja o działaniu pobudzającym seksualnie. Oczekiwano po niej prowokowania pożądania u adorowanej osoby, zapewnienia sprawności seksualnej, leczenia zaburzeń seksualnych, pomocy w sztuce miłosnej. Te właściwości przypisywano licznym roślinom, owocom, zwierzętom i minerałom na podstawie doświadczeń, mitów, magii i podobieństwa do narządów płciowych.

Afrodyzjaki są znane w medycynie ludowej różnorodnych kultur świata, począwszy od starożytności do dnia dzisiejszego. Do najbardziej znanych afrodyzjaków należały: korzeń żeń-szeń, potrawy z niektórych węży, gadów, wyciągi z pająków np. tarantuli, ekstrakt z muszek hiszpańskich, rogi jelenia syberyjskiego, a także sproszkowany róg nosorożca (co jest głównym powodem wyniszczenia tego gatunku), gniazda jaskółcze, niektóre narkotyki, alkohole, szczególnie wino, przyprawy, jak np. cynamon, wanilia, imbir, goździki, kardamon, liczne zioła np. znany w Polsce lubczyk, z którego zakochane panny parzyły napar dla swoich wybrańców, a nawet włosy spod pachy lub łonowe. W XX w. dzięki rozwojowi farmakologii i seksuologii oraz metod badawczych stała się możliwa obiektywna ocena i produkcja syntetycznych afrodyzjaków . Obecnie za afrodyzjaki uznaje się środki działające wybiórczo na podniecenie seksualne przez: działanie miejscowe na nerwowe zakończenie, ośrodki seksualne, które znajdują się w rdzeniu kręgowym i w centralnym układzie nerwowym, które podrażniają układ moczowo - płciowy. Obecnie stosuje się następujące afrodyzjaki:

ˇ  muira puama -  Roślina rosnąca w Brazylii, w dorzeczu Amazonki,  w południowoamerykańskiej medycynie ludowej jest od dawna znana jako afrodyzjak i tonik seksualny do wspierania męskości i leczenia impotencji. Najnowsze badania seksuologów wskazują, że odkrycia amazońskiej medycyny ludowej można potwierdzić w sposób naukowy. Muira Puama jest obecnie najbardziej obiecującym, naturalnym i bezpiecznym środkiem który znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu obniżenia potencji.

ˇ  johimbina - alkaloid z kory rośliny corynanthe yohimbe, pobudza ośrodek erekcji i wytrysku w rdzeniu kręgowym, działa na zakończenia współczulne naczyń krwionośnych członka; lek ten zaleca się w przypadku impotencji i kobietom z osłabionym czuciem pochwy; nie jest wskazany w przypadku impotencji na tle nerwicowym i u cierpiących na chorobą nadciśnieniową oraz zaburzenia rytmu serca;

ˇ  strychnina - alkaloid z nasion Strychnos nux vomica; środek ten pobudza ośrodki seksualne w rdzeniu kręgowym, pobudliwość nerwów czuciowych, działa tonizująco na organizm, stosowana w przypadku impotencji u palaczy i osób z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, u kobiet z osłabionym czuciem w pochwie;

ˇ  kantarydyna - bezwodnik kwasowy z muszki hiszpańskiej, pobudza zakończenia nerwowe, błony śluzowe układu moczowo-płciowego, obecnie rzadko stosowana ze względu na powikłania (zapalenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego, bolesne erekcje członka); stosowanie tych afrodyzjaków wymaga ostrożności, umiaru, konsultacji z lekarzem-seksuologiem;

ˇ  witaminy E, B6, C;

ˇ  inne: żeń-szeń, guarana, agawa, ananas, awokado,  chili, seler, kola, muszkatołowiec, orzechy, pokrzywa, wanilia, mak, lubczyk, owoce morza, wina czerwone wytrawne w niewielkich ilościach.

Ponadto medycyna zaleca stosowanie odpowiednich pokarmów, które mają działanie wzmacniające (pożywienie zawierające witaminy oraz mikroelementy, sprzyjające produkcji nasienia - szczególnie cynk i magnez oraz poprawiające ogólny stan zdrowia). Okazuje się, że sprawność fizyczna, racjonalne odżywianie, sen oraz pozytywny stan psychiczny człowieka są bezpośrednio związane ze sprawnością seksualną.

Anafrodyzjaki

Środki mające na celu obniżenie lub eliminowanie podniecenia seksualnego oraz funkcji seksualnych (roślinne, zwierzęce lub oparte na magii). Z różnych przyczyn były używane w wielu kulturach świata. W czasach antycznych i średniowieczu zalecano zimne kąpiele, a także napoje i rośliny dające uczucie chłodu. W medycynie ludowej stosowano zioła (serdecznik, dziurawiec, głóg lub melisę). Reaktywność seksualną zmniejsza alkohol w dużych dawkach, upodobanie do piwa, stosowanie narkotyków, leków psychotropowych. 

Bielizna a seks

Bielizna podkreślająca atrybuty kobiecości lub męskości może spełniać rolę bodźca seksualnego, ale dla wielu osób nie ma większego znaczenia. Dla niektórych mężczyzn ubiór rozbieranej kobiety ma duże znaczenie erotyczne, dają temu wyraz, a także oczekują od partnerki zaspokojenia ich upodobań. Bielizna i inne cechy ubioru są ważnym elementem sztuki miłosnej. Dzięki obecności sex shopów zaczyna się upowszechniać. Przywiązywanie wagi do bielizny jest typowe w romansach, rzadziej spotykane w ustabilizowanych związkach. Bielizna erotyczna może stać się fetyszem seksualnym.

Cygara

W seksualności mają kilka znaczeń: odczuwanie pożądania wobec palącej osoby (kapnolagnia), wykorzystywanie cygar jako przedmiotu w ars amandi i jako fetysz.

Czekolada

Poznana przez konkwistadorów w Ameryce, postrzegana jako afrodyzjak. Na dworze króla Ludwika XIV stała się ona formą "pantomimy miłosnej" - jeżeli król obdarowywał nią osobiście damę, oznaczało to zaproszenie do sypialni; jeżeli dama ją przyjęła - oznaczało to wyrażenie zgody.

Leki pobudzające seksualnie

Leki używane w leczeniu obniżonego popędu płciowego - hipolibidemi. Są to m.in.: afrodyzjaki, korzeń żeń -szeń, guarana, witaminy, wyciągi z jąder, kantarydyna, johimbina i inne.